0

Wybory samorządowe w Izraelu: Wyniki

Avatar

We wtorek w Izraelu odbyły się wybory samorządowe. Jakie wyniki osiągnęli kandydaci w poszczególnych miastach?

Jerozolima

Urzędujący burmistrz Moshe Lion pokonał Yossiego Havilio i został wybrany na kolejną, pięcioletnią kadencję, wygrywając z imponującym wynikiem 81,5%.

Tel Awiw

Ron Huldai został ponownie wybrany na burmistrza Tel Awiwu po ustąpieniu przeciwnika Orny Barbivai w środę rano. Huldai jest burmistrzem Tel Awiwu od 1998 roku.

Hajfa

W Hajfie dojdzie do drugiej tury wyborów. Były burmistrz Yona Yahav uzyskał 36,33% głosów, ale nie przekraczył 40%, co zapewniłoby mu natychmiastowe zwycięstwo. W drugiej turze zmierzy się z Davidem Etzionem, który uzyskał 21,9% głosów. Urzędująca burmistrz Einat Kalisch-Rotem otrzymała zaledwie 4,5% głosów. Kalisch-Rotem przeszła do historii w 2018 roku, kiedy została pierwszą kobietą kierującą jednym z trzech największych miast Izraela.

Beer Szewa

Burmistrz Reuven „Rubik” Daniłowicz uzyskał 96,6% głosów, przy czym większość głosów nie została jeszcze policzona.

Rishon LeZion, Bat Yam, Giwatajim

Burmistrz Raz Kinstlich zdobył w swoim mieście 92,1% głosów i będzie sprawował tę funkcję przez kolejną pięcioletnią kadencję. Zwycięstwa urzędujących burmistrzów odnotowano także w Bat Yam, Netanji i Giwatajim, a burmistrzowie Ran Konik, Zvika Brot i Miriam Fierberg odzyskali swoje mandaty.

Holon

Moti Sasson, najdłużej urzędujący burmistrz w Izraelu, zdobył zaledwie 19% głosów i poniósł miażdżącą porażkę. Sasson stracił mandat na rzecz Shai Kenana, który zdobył 43,3% głosów.

Tyberiada

Yossi Neveah został ogłoszony zwycięzcą wyścigu na burmistrza Tyberiady w środę, zdobywając 51,8% głosów. Na drugim miejscu znalazł się Awiw Icchak z 24% głosów, a były burmistrz Ron Kobi otrzymał 22,9% głosów.

Ejlat, Aszod, Aszkelon

W wyborach samorządowych ponownie wybrany został także urzędujący burmistrz Ejlatu Eli Lankri, zdobywając 44,80% głosów. Urzędujący burmistrz Aszdodu Yechiel Lasri został ponownie wybrany większością 48% głosów. W Aszkelonie zwycięzcą został także urzędujący burmistrz Tomer Galam, zdobywając 58% głosów.

Bnei Barak

W Bnei Brak zwyciężył Hanoch Zeibart z Agudat Yisrael, pokonując Uriela Busso z Shas, który jest jednocześnie ministrem zdrowia Izraela, zdobywając 59% głosów. Zeibart zostanie burmistrzem po raz drugi po sprawowaniu funkcji burmistrza Bnei Brak w latach 2013–2018.

Elad, Gedera

W Eladzie kandydat partii Szas, Yehuda Botbol, pokonał urzędującego Israela Porusha. Botbol otrzymał 55,3% głosów, natomiast Proosh 44,7%. W Gederze wygrał Sahar Pinto, uzyskując 47,2% głosów, natomiast urzędujący Yoel Gamliel – 34,6% głosów.

Kafr Kasim

W sektorze arabskim, w mieście Kafr Kasim, wygrał Youdam Taha o włos pokonując swojego przeciwnika, Samiego Issę. Taha otrzymał 47,1% głosów wobec 43,5% Issy.

Przeczytaj również: Yoav Gallant: Ultraortodoksyjni Żydzi muszą zostać powołani do wojska