0

Według badań pół miliona Izraelczyków jest narażonych na zespół stresu pourazowego w związku z atakiem Hamasu i wojną w Gazie

Badanie naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, Uniwersytetu Columbia, Centrum Zdrowia Psychicznego Shalvata w Hod Hasharon i organizacji Effective Altruism przewiduje, że ponad pół miliona Izraelczyków jest zagrożonych wystąpieniem zespołu stresu pourazowego w następstwie ataku Hamasu z 7 października i wynikającej z niego wojny w Gazie.

Z badania wynika, że ​​u około 520 000 osób, czyli 5,3 procent populacji, może rozwinąć się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Badania, które nie zostały jeszcze poddane recenzji, koncentrują się wyłącznie na południowych i środkowych obszarach kraju i nie uwzględniają ostrzału rakietowego i ataku dronów Hezbollahu na północy kraju.

Badanie nie jest wynikiem wywiadów z Izraelczykami, a metaanalizą opartą na przeglądzie istniejącej literatury naukowej na temat częstości występowania zespołu stresu pourazowego (PTSD) po narażeniu na wojnę i terror. Część literatury odnosi się do przeszłych wydarzeń w Izraelu, ale większość opiera się na doświadczeniach z innych krajów.

Grupy badawcze

Pierwsza grupa badanych to osoby, które były bezpośrednio narażone na ataki terrorystyczne z 7 października, w szczególności te, które były na festiwalu muzycznym w pobliżu kibucu Re’im oraz w miejscacg wokół Strefy Gazy i okolicznych miastach. Model przewiduje, że u 31% tej grupy wystąpi zespół stresu pourazowego (PTSD).

Druga grupa to osoby, które znajdowały się w pobliżu ataku Hamasu. Obejmuje to osoby, które przebywały w miejscach i obszarach miast, które nie zostały zinfiltrowane przez sprawców Hamasu. Jednakże mieszkańcy byli postrzegani jako poważnie zagrożeni inwazją na pobliskie obszary i wysokim prawdopodobieństwem wtargnięcia sprawców do ich domów. U tych osób występuje 10% prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu stresu pourazowego.

Trzecią grupę stanowią żołnierze i rezerwiści. Część tych żołnierzy została wysłana do Gazy, aby walczyć, podczas gdy inni pozostali po izraelskiej stronie granicy. Przewiduje się, że u 8% tej grupy rozwinie się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Czwarta grupa to ludność cywilna żyjąca w warunkach intensywnego narażenia na ataki rakietowe. Miasta, miasteczka i kibuce w promieniu do 40 km od Strefy Gazy były najbardziej narażone podczas wojny. Według modelu 10% tej grupy będzie wykazywać oznaki PTSD.

Piąta grupa to cywile mieszkający 40–80 km od granicy z Gazą, którzy są umiarkowanie narażeni na ataki rakietowe. Szósta grupa to ludzie żyjący w społecznościach oddalonych o ponad 80 km od Gazy.

W przypadku szóstej grupy przewidywania wynoszą 2%, Średnia z grup czwartej i szóstej została przypisana do grupy piątej, która wynosi 6%.

Przeczytaj również: Iran rozważa wysłanie kosmonautów w kosmos