0

Trzech zabitych w ataku Huti na statek towarowy

Trzej członkowie załogi zginęli w ataku rakietowym Huti na statek towarowy u wybrzeży południowego Jemenu. Są to pierwsze ofiary śmiertelne w atakach tej grupy na statki handlowe.

Centralne Dowództwo USA (Centcom), które nadzoruje operacje na Bliskim Wschodzie, poinformowało, że trzech członków załogi statku True Confidencego (pływającego pod banderą Barbadosu) zginęło, a co najmniej czterech zostało rannych, w tym trzech ciężko. Załoga statku liczyła 20 osób, w tym jednego obywatela Indii, czterech Wietnamczyków i 15 obywateli Filipin. Na pokładzie było także trzech uzbrojonych strażników – dwóch ze Sri Lanki i jeden z Nepalu. Do ataku doszło około 93 km na południowy zachód od jemeńskiego miasta Aden.

Po ataku prowadzona przez Huti telewizja Al-Masirah TV podała w środę wieczorem, że dwa ataki powietrzne pod dowództwem USA trafiły w międzynarodowe lotnisko w kontrolowanym przez Huti mieście portowym Hudaydah nad Morzem Czerwonym.

Według brytyjskiej agencji ds. operacji handlu morskiego (UKMTO) grupa nazywająca siebie „marynarką jemeńską” nakazała załodze True Confidence zmianę kursu. Pobliskie statki zgłosiły następnie głośny huk i dużą chmurę dymu. UKMTO stwierdziło, że statek True Confidence został trafiony i doznał uszkodzeń, a okręty wojenne międzynarodowej koalicji morskiej pod przewodnictwem USA wspierały statek i jego załogę.

Przeczytaj również: Ministerstwo Edukacji Izraela ogłasza wznowienie letnich wyjazdów do Polski