0

Sprawa, która wstrząsnęła diasporą oraz całym światem. Malka Leifer z zarzutami

Avatar

Jeden z najbardziej elektryzujących procesów w historii społeczności żydowskiej oraz Izraela zmierza ku końcowi. Sąd w Jerozolimie postawił 18 zarzutów gwałtu oraz napaści seksualnej Malce Leifer. Dlaczego sprawa ta tak bardzo wstrząsnęła światem?

Malka Leifer była nauczycielką religii a następnie dyrektorką ultraortodoksyjnej szkoły Adass Israel School w Melbourne w Australii. Kobieta, matka ośmiorga dzieci, wykorzystywała swoją władzę wykorzystując bezbronne i nie rozumiejące tak naprawdę co się dzieje dziewczynki. Ofiarami Leifer były trzy dziewczęta, które w momencie rozpoczęcia nadużyć seksualnych miały 12, 14 oraz 16 lat.

Nicole Meyer, Dassi Erlich i Elly Sapper pochodzą z ultraortodoksyjnych społeczności w Melbourne, w których nie mogły liczyć na edukację seksualną. Nie wiedziały zatem, że to co czyni im dyrektorka jest przestępstwem. Zwłaszcza, że ta mówiła im, że to dla ich dobra dzięki czemu lepiej przygotują się na noc poślubną i ogólne zamążpójście. Leifer zaczęła wykorzystywać je, gdy te były uczennicami, i nie przestała nawet gdy zostały one nauczycielkami w tej samej instytucji. Molestowania miały miejsce w szkole, na obozach letnich oraz w domu kobiety. Działy się w latach 2003-2007.

Po raz pierwszy ofiary oskarżyły Leifer w 2007 roku, jednak ta nie przyznała się do winy. Gdy zaczęło robić się dla niej zbyt niebezpiecznie postanowiła uciec do Izraela. Nie wpadła na ten pomysł sama, ponieważ namawiali ją ku temu inni pracownicy szkoły. Tym samym Małka Leifer uciekła na Bliski Wschód, jednak po 6 latach (w styczniu 2021 roku) sąd nakazał jej ekstradycji do Australii.

Proces, który w Izraelu trwał od 6 tygodni zmierza wreszcie ku końcowi. Malka Leifer została uznana winną 18 z 29 przestępstw seksualnych i nadużyć wobec Dassi Erlich oraz Elly Sapper. Została uniewinniona z zarzutów molestowania Nicole Meyer, ponieważ nie znaleziono odpowiedniej liczby dowodów. Ponadto postanowiono, że szkoła ma przeprosić ofiary a policja w Wiktorii ma dopilnować by odpowiedzialność ponieśli pracownicy szkoły którzy kryli Leifer i namawiali ją do ucieczki do Izraela.

Wyrok zostanie ogłoszony pod koniec kwietnia.

Źródła: Jerusalem Post, The Times of Israel