0

Shervin Hajipour został skazany za swój hymn wspierający protesty po śmierci Mahsy Amini

Irański piosenkarz Shervin Hajipour, który zdobył nagrodę Grammy, został skazany na ponad trzy lata więzienia za swój hymn z 2022 roku, wspierający protesty po śmierci Mahsy Amini.

Hajipour został skazany na trzy lata i osiem miesięcy więzienia pod zarzutem „propagandy przeciwko systemowi” i „zachęcania ludzi do protestów”. Sąd wydał wyrok częściowo dlatego, iż uznał, że artysta nie wyraził żalu z powodu opublikowania piosenki.

Shervin Hajipour otrzymał także dwuletni zakaz podróżowania i musi stworzyć piosenkę o zbrodniach Stanach Zjednoczonych. Ponadto nakazano, aby publikował posty na temat tych zbrodni w mediach społecznościowych.

Tekst piosenki Hajipoura, „Baraye”, zawiera listę powodów, które młodzi Irańczycy opublikowali w Internecie, wyjaśniając, dlaczego protestowali przeciwko rządzącej teokracją w Iranie po śmierci Amini we wrześniu 2022 roku. Protesty szybko przerodziły się w wezwania do obalenia władzy w Iranie. W protestach zginęło ponad 500 osób, a ponad 22 000 zostało zatrzymanych.

 

Przeczytaj również: Somalia: sześciu Marokańczyków skazanych na śmierć za przynależność do Państwa Islamskiego