1

Prezydent Somalii Hassan Szejk Mohamud oskarżył Etiopię o próbę aneksji

Przemawiając w sobotę na szczycie Unii Afrykańskiej w stolicy Etiopii, Addis Abebie, Hassan Szejk Mohamud oznajmił, że Etiopia podpisała z separatystycznym regionem Somalilandu umowę o dostępie do morza, która może mieć związek z próbą aneksji części kraju.

Prezydent poinformował również, że etiopskie siły bezpieczeństwa próbowały zablokować mu dostęp na szczyt w związku ze sporem między obydwoma krajami.

Porozumienie między Etiopią a Somalilandem podpisane 1 stycznia nie jest niczym innym jak przyłączeniem części Somalii do Etiopii i zmianą granic Somalii. – powiedział Mohamed dziennikarzom.

W ramach umowy podpisanej przez premiera Etiopii Abiy Ahmeda i przywódcę Somalilandu Muse Bihi Abdi, Somaliland przyznaje Etiopii 50-letnią dzierżawę bazy morskiej z dostępem do portu Berbera w Somalilandzie w celu komercyjnych operacji morskich. Żadna ze stron nie podała do wiadomości publicznej warunków porozumienia, ale prawdopodobnie daje ono Etiopii prawo do budowy portu w Somalilandzie w zamian za uznanie.

Somaliland cieszy się niepodległością od trzydziestu lat, ale Somalia uważa samorządny region i jego cztery miliony mieszkańców za część swojego północnego terytorium. Somalia zasugerowała, że byłaby gotowa rozpocząć wojnę, aby powstrzymać Etiopię przed budową portu w Somalilandzie.

Przeczytaj również: Nowe bazy wojskowe w Somalii