0

Netanjahu: Dotychczas zginęło 13 tysięcy palestyńskich terrorystów

Avatar

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że co najmniej 13 tysięcy terrorystów znajduje się wśród Palestyńczyków zabitych podczas wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy i zapowiedział kontynuację ofensywy na południu.

Według izraelskich danych w Gazie podczas trwającej pięć miesięcy wojny, która rozpoczęła się po ataku terrorystów Hamasu na Izrael 7 października, w wyniku którego zginęło 1200 osób i wzięto do niewoli 253 zakładników, w Gazie zginęło prawie 31 000 Palestyńczyków.

Netanjahu stwierdził, że rozszerzenie izraelskiej ofensywy na Rafah w południowej Gazie jest kluczem do pokonania Hamasu. „Jesteśmy bardzo blisko zwycięstwa. Kiedy rozpoczniemy działania wojskowe przeciwko pozostałym batalionom terrorystycznym w Rafah, zakończenie intensywnej fazy walk jest tylko kwestią tygodni” – powiedział Netanjahu.

Joe Biden i jego współpracownicy stanowczo namawiali Netanjahu, aby nie rozpoczynał większej ofensywy w Rafah, dopóki Izrael nie opracuje planu masowej ewakuacji ludności cywilnej. Ponad połowa z 2,3 miliona mieszkańców Gazy uciekła w te rejony. Zapytany w sobotę przez MSNBC, czy inwazja na Rafah będzie przekroczeniem czerwonej linii, Biden powiedział: „To jest czerwona linia, ale nigdy nie zamierzam opuścić Izraela. Obrona Izraela jest nadal potrzebna. Zatem nie ma czerwonej linii, która sprawi, że Stany Zjednoczone odetną całą broń, żeby Izrael nie miał Żelaznej Kopuły, która by go chroniła”.

Politico zacytowało wypowiedź Netanjahu w niedzielę: „Wiesz, mamy czerwoną linię. Wiesz, jaka jest czerwona linia? Że 7 października się więcej nie powtórzy. Nigdy więcej się nie powtórzy”.

Ponadto premier Izraela dodał, że „Trzy czwarte batalionów Hamasu zostało zniszczone, a wstrzymanie ofensywy pozwoliłoby im jedynie na przegrupowanie się”.

Przeczytaj również: Premiera „Hurricane” od Eden Golan – izraelskiego kandydata do Eurowizji