0

Mohammad Mustafa utworzył nowy rząd i wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie

Palestyński premier Mohammad Mustafa utworzył w czwartek nowy gabinet, w którym będzie także pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. Dla Mustafy priorytetem jest natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie się Izraela z Gazy.

Poza obowiązkami premiera i ministra spraw zagranicznych, Mustafie przydzielono również kierowanie pomocą i odbudową Gazy, zniszczonej przez ponad pięć miesięcy wojny. Prezydent Mahmoud Abbas powołał nowy rząd w ramach spełnienia międzynarodowych żądań w sprawie zmian w administracji. Abbas zatwierdził gabinet Mustafy. WAFA poinformowała, że Mustafa pozostawił Ziada Hab al-Reeha, byłego szefa agencji wywiadu wewnętrznego AP, na stanowisku ministra spraw wewnętrznych. W nowym rządzie, w skład którego wchodzi ośmiu ministrów ze Strefy Gazy, znajdzie się także minister stanu ds. pomocy.

W oświadczeniu skierowanym do Abbasa Mustafa oświadczył, że pierwszym priorytetem narodowym jest natychmiastowe zawieszenie broni i całkowite wycofanie Izraela z Gazy, a także umożliwienie napływu dużych ilości pomocy humanitarnej. Hamas skrytykował mianowanie Mustafy.

Przeczytaj również: Kolejne fiasko rozmów pokojowych w Doha