0

Iran przemyca broń na Zachodni Brzeg

Avatar

Według urzędników ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Iranu Teheran obsługuje tajny szlak przemytniczy przez Bliski Wschód, przez który dostarczana jest broń Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu.

Celem jest wywołanie niepokojów przeciwko Izraelowi poprzez zalanie Zachodniego Brzegu możliwie największą ilością broni. Operacja zwiększa obecnie obawy, że Teheran stara się zamienić Zachodni Brzeg w kolejny punkt zapalny w potencjalnej wojnie Izraela z Iranem.

Wiele broni przemycanych na Zachodni Brzeg w dużej mierze przemieszcza się dwiema drogami z Iranu przez Irak, Syrię, Liban, Jordanię i Izrael. Urzędnicy dodali, że w miarę przekraczania granic broń przechodzi z rąk do rąk wielonarodowej obsady, w skład której mogą wchodzić członkowie zorganizowanych gangów przestępczych, bojownicy ekstremistyczni, żołnierze i agenci wywiadu. Jak twierdzą irańscy urzędnicy i analitycy, kluczową grupą w tej operacji są Beduini, którzy przewożą broń przez granicę z Jordanii do Izraela.

Analitycy twierdzą, że przemyt na Zachodni Brzeg rozpoczął się około dwa lata temu, kiedy Iran zaczął korzystać z wcześniej ustalonych szlaków do przemytu innej kontrabandy. Nie jest jasne, ile dokładnie broni dotarło na to terytorium w tym czasie.

Przeczytaj również: Zamieszki powyborcze w południowo-wschodniej Turcji