0

Egipt zaprzysięga nowy gabinet

Avatar

W środę (03.07) zaprzysiężony został nowy gabinet Egiptu. Poważne zmiany nastąpiły w resortach obrony, ministerstwie spraw zagranicznych oraz w ministerstwie gospodarce.

Egipt od lat zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, w tym rosnącą inflację. Według oficjalnych danych prawie 30% Egipcjan żyje w biedzie. Lata zaniedbań doprowadziły do tego, że w egipskim rządzie prędzej czy później musiało dojść do zmian.

Mohameda Maaita, ministra finansów Egiptu od 2018 roku, zastąpił jego zastępca Ahmed Kouchouk, były ekonomista Banku Światowego, który odegrał główną rolę we wdrażaniu programu reform Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W nowym rządzie Sherif Fathy, były minister lotnictwa cywilnego, zastąpił Ahmeda Issę na stanowisku ministra turystyki. Na szefa ministerstwa energii elektrycznej wyznaczono Mahmouda Esmata.

Badr Abdelatty, który był wysłannikiem Egiptu do krajów europejskich, w tym Niemiec i Belgii, został mianowany ministrem spraw zagranicznych i migracji. 58-letni dyplomata zastąpił Sameha Shoukry, który przez ostatnią dekadę kierował dyplomacją Egiptu. Generał Abdel-Majeed Sakr zastąpił generała Mohameda Zakiego. El-Sissi mianował także generała Ahmeda Fathy Khalifę na szefa sztabu armii.

Prezydent El-Sissi w zeszłym miesiącu powołał premiera Mustafę Madbouly’ego do utworzenia nowego rządu.

Przeczytaj również: Demonstracje w Pakistanie po skazaniu chrześcijanina na śmierć