1

Arabia Saudyjska uruchamia fundusz filmowy na rzecz kina arabskiego

Avatar

Arabia Saudyjska i jej General Entertainment Authority (GEA) uruchomiła nowy fundusz filmowy o nazwie Big Time Investment w celu zwiększenia produkcji wysokiej jakości filmów arabskich.

Jednym z pierwszych filmów jaki powstanie w ramach projektu będzie biografia słynnej piosenkarki – Umm Kulthum, w którą wcieli się Mona Zaki. Produkcje, zatytułowaną „El Zet”, wyreżyseruje wybitny egipski reżyser Marwan Hamed. Umm Kulthum to jedna z najwybitniejszych arabskich piosenkarek.

Jak podaje oficjalna Saudyjska Agencja Prasowa, utworzenie funduszu zostało ogłoszone w Kairze przez prezesa GEA – Turki Alalshikha, który powiedział, że GEA będzie głównym sponsorem funduszu o wartości około 130 milionów dolarów, a Ministerstwo Kultury będzie jego współsponsorem.

Nowy fundusz Big Time Investment, którego celem będzie wypuszczenie około 20 arabskich tytułów rocznie, powstał po uruchomieniu Funduszu Morza Czerwonego przez saudyjską Fundację Filmową Red Sea, organizację non-profit powiązaną z Festiwalem Filmowym Morza Czerwonego, która zapewnia współtworzenie finansowanie głównie arabskich filmów artystycznych.

Tytuły prezentowane obecnie na Festiwalu Filmowym w Berlinie, które otrzymały dofinansowanie z Funduszu Morza Czerwonego, to „Who Do I Belong To” tunezyjskiej reżyserki Meryam Joobeur, „Czarna herbata” afrykańskiego reżysera Abderrahmane’a Sissako i pełnometrażowy dokument libańskiej reżyserki Myriam El Hajj „Pamiętniki z Libanu”.

Przeczytaj również: Izraelski film „Shikun” zostaje ciepło przyjęty na corocznym Festiwalu Filmowym Berlinale